Druhú najväčšiu zahraničnú investíciu na Slovensku odmietajú; založili proti nej iniciatívu

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Fabrika má zamestnávať najmä Slovákov

Zámer postaviť v Šuranoch štátny priemyselný park sa okrem pozitívnych reakcií stretol aj s vážnym odporom. V areáli parku má stáť gigafabrika na výrobu batérií do elektrických áut.  Štátna eseročka MH Invest, ktorá má dať „Šurany Industrial Park“ postaviť, už dala vypracovať štúdiu EIA (Posudzovanie vplyvov na životné prostredie) hodnotiacu dopady projektu na životné prostredie.

Strategickým investorom v parku bude slovensko-čínska firma GIB EnergyX, ktorá plánuje baterkáreň postaviť. Podľa ministerky D. Sakovej pôjde o druhú najväčšiu zahraničnú investíciu v histórii Slovenska. Práve na základe informácií v EIA sa proti priemyselnému parku, resp. baterkárni vyjadrila časť Šurancov i obyvateľov susednej obce Bánov.

List prezidentovi a petícia

So žiadosťou o pomoc sa jeden z nich obrátil aj na prezidenta. „Obraciam sa na vás, ako na prezidenta všetkých občanov Slovenskej republiky, s prosbou o pomoc v súvislosti s občianskym nesúhlasom,“ píše v liste prezidentovi Bánovčan S. Guláš.

Šurany Industrial Park

Rozlohou pôjde o jeden z najväčších priemyselných parkov na západnom Slovensku. Prácu by v ňom malo nájsť okolo 2500 ľudí. Predpokladané investičné náklady odhaduje MH Invest na 162 miliónov eur.

S prevádzkou by sa mohlo začať v prvom kvartáli 2027. Strategickým investorom v ňom bude projekt čínskej skupiny Gotion a slovenskej firmy InoBat. Do baterkárne chce konzorcium investovať 1,23 miliardy eur. Štát im poskytne investičnú pomoc 214 miliónov eur.

V liste sa spomína napríklad „zničenie ornej pôdy, masívny odber vody s deštruktívnym dopadom na hladinu spodnej vody, neznáme bezpečnostné limity niektorých toxických škodlivín, veľkú ujmu v kvalite života v okolitých obciach či následky prípadnej priemyselnej havárie„.

R. Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS, vysvetľuje, že argument o strate ornej pôdy je zavádzajúci a do istej miery lživý.

Za prvé, ornica sa v takýchto prípadoch odoberá, aby bola produktívne využitá inde. Za druhé, od roku 2005 poklesla výmera ornej pôdy len o 1,7 percenta. Žiadne dramatické zastavanie nenastalo,“ tvrdí a využívaním: „Nekonečné lány rôznych druhov monokultúrnych plodín nie sú vizitkou zodpovedného vzťahu k ornej pôde.“

List postúpili aj ministerstvu

Právomoci prezidenta Slovenskej republiky ani právomoci Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky neumožňujú v danej problematike priamo konať a vstupovať tým do pôsobnosti vecne príslušných orgánov v intenciách, ako to občan vo svojom podaní očakáva,“ píše sa v stanovisku kancelárie prezidenta a ďalšie argumenty:

  • ako na obavy o životné prostredie reagovalo ministerstvo hospodárstva,
  • aké pripomienky k baterkárni zaslalo mesto Šurany,
  • čo prekáža iniciatíve, ktorá spustila proti baterkárni petíciu,
  • koľko percent z celkového počtu pracovníkov baterkárne má byť Slovákov,
  • akým spôsobom chce baterkáreň pomôcť zamestnancom z hľadiska kvalifikácie,
  • akých dodávateľov pre stavbu priemyselného parku už hľadajú… nuž skoro všetko logické argumenty, avšak…

Prezidentská kancelária postúpila list ministerstvu životného prostredia. To zatiaľ na otázky redakcie ohľadom listu nereagovalo, ale naďalej budeme pozorne sledovať vývoj celej situácie!

Pod čiarou:

Čo sa dá očakávať – obyvatelia zvrátia zámer investora len ťažko, pretože dostal štatút významnej investície. Navyše investori z komunistickej Číny sú všeobecne voči vzdoru ľudí dosť imúnni a neodradí ich to. Investor odporcom navrhuje aj cestu do Číny, kde obdobná fabrika už funguje.

Viac o investícii – fabrika má stáť na rozlohe 65 hektárov. Bude disponovať ročnou výrobnou kapacitou na úrovni 20 gigawatthodín, čo by malo poskytnúť batérie pre približne 200-tisíc vozidiel. Vytvoriť má 1 300 pracovných miest, ďalšie pribudnú nepriamo u dodávateľov. Neskôr sa môže závod aj zdvojnásobiť.

… a v princípe sa replikuje história „veterné elektrárne“…

Zdroje: Hrachovský, A.: mynovezamky.sme.sk; Haluza, I.: e.dennikn.sk; foto: AdobeStock, Google Maps

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *