Pozor na prvé príznaky demencie! TAKTO ich spozorujete počas šoférovania; čím skôr sa na ňu príde, tým lepšie…

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí

Pozor na prvé príznaky demencie! TAKTO ich spozorujete počas šoférovania

Čím skôr sa na ňu príde, tým lepšie.

Podľa organizácie pre výskum Alzheimerovej choroby (Alzheimer’s Research UK) približne 40 % ľudí nad 65 rokov s demenciou nie je diagnostikovaných. Správna diagnóza však umožňuje ľuďom s týmto ochorením získať prístup k špecializovanej podpore a pomoci, píše HuffingtonPost.co.uk. Problémom zostáva, že väčšina z nás nevie, ako sa toto ochorenie prejavuje. Štúdia YouGov ukázala, že len 49 % účastníkov uviedlo stratu pamäti ako príznak demencie a 22 % uviedlo, že vôbec netuší, ako demencia ľudí ovplyvňuje.

Niet divu, že prvé príznaky, ako napríklad strata čuchu a problémy s každodennými aktivitami, medzi ktoré patrí nakupovanie potravín, tak často zostávajú nepovšimnuté. K ďalším prehliadaným príznakom patria i tie, ktoré sa prejavujú počas šoférovania.

Ako ovplyvňuje demencia šoférovanie?

U ľudí s demenciou sú bežné zmeny videnia, problémy s rovnováhou a strata vizuálno-priestorového vnímania, dokonca to platí aj u ľudí s demenciou v ranom štádiu.

Demencia môže viesť ku ťažkostiam s rovnováhou, s čítaním, so správnym odhadom vzdialeností a určovaním farieb alebo kontrastu, čo významne spôsobuje schopnosť šoférovať. Osoby s demenciou môžu mať problém aj s jazdou na známe miesto.

Napriek tomu diagnóza demencie nie je sama o sebe dôvodom na to, aby ste prestali šoférovať, hoci časom ovplyvňuje schopnosti potrebné na bezpečné vedenie vozidla.

Dostatočné sústredenie sa, schopnosť rýchlo reagovať, zapamätať si trasy, správne posúdiť situáciu, dobré vizuálno-priestorové vnímanie, či zachovanie si chladnej hlavy, sú kľúčmi k bezpečnej jazde, ktorú demencia sťažuje. Ak máte počas šoférovania problémy s niektorou z vyššie uvedených oblastí, nesadajte si za volant a vyhľadajte lekársku pomoc.

Pod čiarou

Výrazné sprievodné javy demencie:

  1. vek
  2. vzdelanie
  3. anamnéza cukrovky
  4. depresie
  5. mŕtvice
  6. anamnéza demencie u rodičov
  7. úroveň deprivácie (ochabnutosť, zádumčivosť, sklesnutosť)
  8. vysoký krvný tlak
  9. cholesterol
  10. osamelý životný štýl
  11. mužské pohlavie

Výskum Oxfordskej univerzity sa k nim dopracoval podľa údajov dvoch dlhodobých britských štúdií – Biobank a Whitehall II. Na základe štúdie Biobank (skúmala 220 762 ľudí s priemerným vekom 60 rokov) vytvorili vedci nástroj na hodnotenie rizika demencie, ktorý overovali na 2934 ľudí s priemerným vekom 57 rokov zo štúdie Whitehall II.

Zdroje: Redakčný článok, koktejl.azet.sk; obrázok: iStock

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *