Zopakujme si symboly pri automatickej prevodovke

Zavolajte nám, ak nie sme k dispozícii, zavoláme vám naspäť!

František Herzáň, Tomáš Krajčí


Na Slovensku sa na cestách objavuje čoraz viac elektromobilov a všetky majú automatickú prevodovku. Vodiči zvyknutí na manuálnu prevodovku tak musia prejsť na automatickú. Vieme, že vám v predajni podrobne vysvetlia jednotlivé polohy radiacej páky, naviac máte príručku, ale nezaškodí si prečítať tieto riadky na zdokonalenie vedomostí. Tu sa opäť dozviete, čo znamená P-R-N-D-S-B pri automatickej prevodovke.


Tí, ktorí jazdili len v autách s manuálnou prevodovkou, vedia, že prevodové stupne sú očíslované arabskými číslicami. V automobiloch sa teda radia v postupnom poradí od 1 po 5 až 6 – alebo aj 8.  Ku nim sa pridáva písmeno: R;  predstavuje cúvanie, t. j. jazdu vzad.

Vo vozidle s automatickou prevodovkou sú však všetky prevodové stupne označené písmenami. A popri nich môžete nájsť aj niektoré čísla. Čo teda znamená P-R-N-D-D-S-B pri automatickej prevodovke?

Po prvé, automatická prevodovka radí sama. Jediné, čo musí vodič urobiť, je zvoliť režim, ktorým chce ísť buď dopredu alebo dozadu. Automatické prevodovky však ponúkajú aj ďalšie možnosti. Tu je uvedené, čo znamená skratka P-R-N-D-S-B, zaznamenaná na voliči prevodovky a ako ich používať:

  • P = Parkovanie: zaradené, keď sa vozidlo stojí;
  • R = Spätný chod (reverz): je cúvanie;
  • N = Neutrál: používa sa na odpojenie prevodovky a ponechanie vozidla v neutrálnej polohe;
  • D = Drive (pohon): je poloha na jazdu smerom dopredu.
  • S = Šport: radí vyšší prevodový stupeň pri vysokých otáčkach;
  • B = Brzda: používa sa pri niektorých modeloch na dodatočné brzdenie motorom.

Ak chcete jazdiť vpred, musíte zvoliť „D“. Ak však chcete, aby bolo vozidlo športové a aby ste rýchlejšie preradili na vyšší prevodový stupeň, je potrebné zvoliť „S“. Alebo na klzkej ceste alebo pri prudkom klesaní treba zvoliť „B“, aby bolo brzdenie motorom účinnejšie.

Ostatné automatické prevodovky majú D1, D2 alebo D3. Ide o pomocné prevodové stupne, ktoré možno použiť na zlepšenie výkonu v určitých podmienkach na ceste. Napríklad stupeň D1 možno zvoliť na uľahčenie prejazdu blatom alebo pieskom, stupeň D2 poskytuje lepší krútiaci moment pri jazde do kopca a stupeň D3 umožňuje výkonnejší rozjazd.

Poradie automatickej voľby prevodového stupňa

Vozidlá s automatickou prevodovkou radia samostatne. Po zaradení prevodového stupňa D, teda počítač v závislosti od tlaku na plynový pedál automaticky zaradí vyšší prevodový stupeň. A keď uberiete, tiež automaticky postupne podradí.

Ale ak chcete napríklad preradiť z režimu Drive do režimu Park, musíte preradiť ručne, z D do P;  na to budete radiť aj cez N a R. Pretože v automobiloch s automatickou prevodovkou sú tieto 4 možnosti za sebou. Takže prvá je P, druhá je R, tretia je N a posledná je D. Za D môžete pridať zvyšné doplnkové možnosti (S, B, D1, D2, D3 atď.).

Čo sa stane, ak vypnete motor v režime Drive

Môže sa stať, že sa motor náhodne vypne, keď je vozidlo v režime Drive. Nebude to mať vplyv na motor ani na prevodovku. Ak ste však v pohybe, po vypnutí motora prídete o posilňovač riadenia a brzdový asistent. Vozidlo bude stále ovládateľné, takže môžete zatáčať a zastaviť. Bude však potrebné vynaložiť trochu viac úsilia, aby ste nahradili chýbajúci posilňovač riadenia a brzdový asistent. Ak ste zastavili, teda s nohou na brzde, ale na prevodovom stupni D, vypnutie motora nie je problém. Avšak v okamihu, keď nohu z brzdy spustíte, ak ste na svahu, je veľmi pravdepodobné, že sa vozidlo začne pohybovať dolu kopcom.

Preto vždy, keď vypnete motor, je nevyhnutné zaradiť prevodový stupeň PJe to ako zatiahnutie ručnej brzdy v aute s manuálnou prevodovkou.

Pod čiarou:

Neexistuje univerzálna odpoveď na otázku, ktorá prevodovka je najlepšia pre spotrebu paliva. Najlepšia prevodovka pre vás závisí od typu vášho vozidla, vášho jazdného štýlu a vášho rozpočtu. Ak chcete ušetriť palivo, je dôležité zvážiť všetky tieto faktory a vybrať si prevodovku, ktorá vám najviac vyhovuje.

Okrem typu prevodovky môžete ovplyvniť spotrebu paliva aj úpravou jazdného štýlu a údržbou vozidla. Dodržiavaním odporúčaných nasledujúcich tipov môžete znížiť spotrebu paliva:

  • Jazdite plynule a vyhýbajte sa prudkému brzdeniu a akcelerovaniu
  • Jazdite pri optimálnych otáčkach motora
  • Používajte tempomat na diaľnici
  • Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách
  • Vykonávajte pravidelnú údržbu vozidla
  • Odstráňte zbytočný náklad z auta
  • Jazdite na krátke vzdialenosti pešo alebo na bicykli
  • Zvážte používanie verejnej dopravy

Dodržiavaním týchto tipov môžete znížiť spotrebu paliva, ušetriť peniaze a pomôcť chrániť životné prostredie.

Zdroj: Redakčný článok, autotrendy.sk; foto: youtube.com/@autoskolaking

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *