František Herzáň, Roman Hložný, Tomáš Krajčí
Počas prezerania stránok www.abmservis.sk ste určite narazili aj na sekciu servisu bicyklov a elektrobicyklov, takže nebudeme sa vyhýbať ani tejto téme. Pretože spolupracujeme s firmou, ktorá vlastní a zároveň externe servisuje dostatočný počet elektrobicyklov v našej spoločnosti, vieme ponúknuť kvalitné servisné služby kompetentnými servisnými technikmi, vrátane náhradných dielcov a príslušenstva.
Už niekoľko rokov, čo sa elektrobicykle začali objavovať na našich cestách a cyklotrasách. Sú čím ďalej, tým viac populárne a to nielen u mladých ľudí. Vedia pomôcť aj seniorom cestou do obchodu, ale aj na dlhších túrach, na ktorých im pomocný elektromotor pomôže zdolať aj dlhšie vzdialenosti a aj prevýšenia. Aj keď ide o drahšiu alternatívu, ako v prípade obyčajného bicykla, tešia sa čoraz väčšej obľube.
Elektrobicykel je stroj, ktorý za vás vykoná ťažšiu prácu na predpokladanej ceste. Ide v princípe o bežný bicykel, ktorý má navyše akumulátor a elektrický pomocný motor. Ponúka vám podporu „v šliapaní do pedálov“. Mnohí potenciálni používatelia sú totiž presvedčení, že elektrobicykel šliape za nich. Toto presvedčenie však musíme hneď v úvode vyvrátiť.
Proces, ktorý pomáha so šliapaním sa nazýva pedálový asistent. Pomocný motor čerpá energiu z akumulátora a poskytuje komfort počas šliapania napr. do kopca. Silu pohonu si určujete sami. Samotný akumulátor sa dobíja čiastočne šliapaním, ale najmä nabíjaním z externého zdroja mimo prevádzky. Moderné elektrobicykle na jedno nabitie zvládnu 100-kilometrovú trasu, pričom dobíjanie trvá zvyčajne od dvoch do piatich hodín.
Aký je teda rozdiel medzi bežným bicyklom a elektrobicyklom? Rozdiely uvedieme v skratke. Bežné bicykle sú podstatne lacnejšie a v obciach plne postačujúce. Taktiež sú ľahšie a vyžadujú len jednoduchý servis – staráte sa len o pár vecí, alebo navštívite náš servis www.abmservis.sk vo vami plánovanom čase. Elektrobicykle zasa nezaťažujú kĺby a zvládnete s nimi prejsť aj dlhšie trasy, vyžaduje si však aj starostlivosť navyše. Taktiež zariadime na vyššie uvedenej adrese všetok komfort, aby ste mohli elektrobicykel opäť používať.
Nepotrebujete na ich prevádzku vodičský preukaz, no nedávno bolo v pláne zavedenie povinného zmluvného poistenia (PZP).
Ešte minulý rok sa v Európskom parlamente uvažovalo nad tým, či budú aj elektrobicykle potrebovať ročné PZP, ktoré platia vodiči áut. Povinné zmluvné poistenie budú napríklad potrebovať elektrokolobežky s maximálnou rýchlosťou nad 25 kilometrov za hodinu. V praxi by to mohlo znamenať, že elektrobicykel, ktorý je väčší a pohybuje sa vyššou rýchlosťou, ho bude potrebovať tiež. Ale zatiaľ nie je tomu tak. Pôvodne sa mal nový zákon Európskej komisie týkať všetkých dopravných prostriedkov, ktoré poháňa aj iná ako ľudská sila. Výnimku z tohto zákona dostanú elektrobicykle a elektrické záhradné traktory. Samotné členské štáty, vrátane Slovenska, však môžu túto výnimku zrušiť, ak to uznajú za vhodné. Zatiaľ však stále platí, že elektrobicykel nepotrebuje povinné zmluvné poistenie.
Dotácia na jeho kúpu
Štát na kúpu elektrobicykla ponúka dotáciu v rámci svojich „zelených projektov“. Slovensko chce prispieť zo štátnej kasy tým, ktorí sa rozhodnú kúpiť si bicykel s elektrickým pohonom. Cieľom je znižovať uhlíkovú stopu do roku 2040, čomu sme sa zaviazali aj Európskej únii. Prvé zmienky o dotáciách sme počuli už v roku 2019. Napríklad v takej Škandinávii už bežne fungujú.
Štát plánuje prispieť na kúpu elektrobicykla do výšky 50 % z predajnej ceny, no maximálne sumou 1 000 eur. Podpora je zameraná na zvýšenie elektromobility. Pôvodný plán o dotáciách počíta s trojročnou platnosťou, teda do roku 2025, no v prípade veľkého záujme sa môže predĺžiť až do roku 2030. Predpokladá sa, že predaj bicyklov by v roku 2022 mal dosiahnuť približne 15-tisíc predaných kusov. Ak by všetky dostali plnú dotáciu, predaje by sa postupne zvyšovali a dotácie by sa rozdávali tri roky, štátnu kasu to bude stáť približne 50 miliónov eur aj s investičnými nákladmi. Aktuálne sa čaká na spustenie projektu (september 2022).
Výbava pre elektro bicykel
Či už hovoríme o bicykli alebo o elektrobicykli, samotný dopravný prostriedok vám na vozenie nebude stačiť. Preto sme zosumarizovali ako povinnú výbavu, tak aj zaujímavé doplnky, ktoré si k novému elektro bicyklu pravdepodobne budete chcieť dokúpiť.
Povinná výbava
Medzi povinnú výbavy každého bicykla aj elektro bicykla patria:
- Dve na sebe nezávislé funkčné brzdy (predné aj zadné), ktoré slúžia na zastaveniu bicykla.
- Predná biela odrazka a zadné červené odrazové sklo (môžu byť nahradené odrazovými plochami na oblečení).
- Oranžové odrazky z oboch strán oboch pedáloch (môžu byť nahradené odrazovými materiálmi umiestnenými na obuvi, prípadne v ich blízkosti).
- Oranžové odrazky v prednom, zadnom alebo oboch kolesách a to minimálne jedna z oboch strán (všetky odrazové sklá slúži k vašej bezpečnosti a dobrej viditeľnosti).
- V prípade, že je cyklista mladší ako 18 rokov, musí si hlavu povinne chrániť prilbou. Prilba je povinná pre všetkých na cestách mimo obce. Táto prilba musia byť úplne funkčná a nesmie byť znova použitá po nehode.
Ak je na ceste znížená viditeľnosť, povinné sú aj:
- Predné biele svetlo. Len v prípade dobrej viditeľnosti je možné svetlo nahradiť bielym blikajúcim svetlom. Toto svetlo slúži najmä vám na osvetlenie cesty.
- Zadné červené svetlo. Toto svetlo je možné kombinovať s červenou odrazkou a v prípade dobrej viditeľnosti je možné svetlo nahradiť červeným blikacím svetlom. Slúži najmä pre šoféra automobilu za vami.
- Tieto svetlá musia nepretržite svietiť aspoň hodinu a pol.
Doplnky
Chcete vyzerať ako skutočný cyklista? Váš elektrobicykel by ste mali vybaviť aj doplnkami, ktoré z neho urobia profesionálny dopravný prostriedok. Na obe kolesá si určite dokúpte blatníky, ochránia vás pred blatom. Taktiež na dlhšie trasy dokúpte fľašu, ktorú budete uskladňovať na bicykli a nie na svojom chrbte. Nie každý model má aj stojan na bicykle, počas prestávky sa vám najmä v horách zíde. Hovoríme aj o zimnej odstávke bicykla, teda službu, ktorú ponúkame aj v ABM Servis® s. r. o. za korektnú cenu. V cene je zahrnuté čistenie bicykla, temperovaný priestor odstavenia, starostlivosť o akumulátor, dohodnuté vopred servisné činnosti, resp. dodanie a výmena náhradných dielcov a príslušenstva (oceňuje sa osobitne), pristavenie klientovi v dohodnutom čase na ďalšiu prevádzku v prevádzky schopnom stave.
Okrem elektrobicykla však myslite aj na seba. Prilba je síce povinná výbava, no vaše bezpečie vedia zvýšiť aj špeciálne cyklistické rukavice, ktoré sú zrezané na hánkach prstov, čím nestratíte cit na obsluhu riadiacich prvkov. Odporúčame dokúpiť aj cyklistické okuliare – jednak ochránia proti slnku, no aj v daždi, nakoľko povrchová úprava skiel odpudzuje vodu. Pri dlhých výletoch oceníte termo bielizeň.
Ak máte v pláne cestovať s elektrobicyklom na ďaleké výlety, môžete ho prevážať tradične autom. Aj keď vám nikto nezakáže upnúť ho na strechu auta, neodporúča sa to. Elektrobicykle sú ťažšie ako bežné bicykle, čím zvyšujú odpor auta aj vašu spotrebu. Na prevoz odporúčame zadné nosiče.
Zdroj: plnielanu.sk; thebikeshoppe.com; najsport.sk; kostrabike.sk; rankito.sk; skúsenosti technikov ABM Servis® s. r. o;