František Herzáň, Tomáš Krajčí
Jazda v kolónach dokáže zmeniť pokojnú cestu na stresujúce chvíle a drobná chybička môže mať závažné následky. Ako premeniť tento nekonečný rad na plynulú jazdu bez zbytočných problémov
Jazda v kolónach patrí medzi najmenej obľúbené situácie vodičov. Stres, nervozita a nepozornosť vedú k chybám, ktoré nielenže spomaľujú premávku, ale môžu spôsobiť aj dopravné nehody. Pozrime sa na najčastejšie chyby vodičov v kolónach a na to, ako sa im vyhnúť.
1. Prudké brzdenie a rozbiehanie

Mnohí vodiči jazdia v kolónach nervózne, prudko brzdia a opäť sa rýchlo rozbiehajú. Takéto správanie má za následok zvyšovanie spotreby paliva, väčšie opotrebenie bŕzd a môže viesť k reťazovým kolíziám. To však neznamená, že by ste si mali nechávať zbytočne veľký rozostup od pred vami idúceho vozidla, stačí iba pridávať a spomaľovať s citom a plynule.
2. Nerešpektovanie systému „zipsovania“

„Zipsovanie“ (striedavé radenie vozidiel do jedného pruhu) pomáha plynulejšiemu priebehu premávky. Mnohí vodiči však buď nechcú pustiť iné vozidlá, alebo sa na poslednú chvíľu snažia zaradiť do iného pruhu. Rešpektujte systém „zipsovania“ a nerobte agresívne manévre a buďte ohľaduplný k ostatným vodičom.
V roku 2020 nadobudla účinnosť novela zákona o cestnej premávke č. 8/2009, ktorá zaviedla pravidlo striedavého radenia do jazdných pruhov aj bez nutnosti označenia dopravnou značkou. Súčasťou zmien bola aj povinnosť vodičov vytvárať záchranársku uličku v prípade dopravnej kolóny.
§ 6a Povinnosti držiteľa vozidla
- „j) povinnosť umožniť vozidlu, ktoré používa typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou (ďalej len „zvláštne výstražné znamenie“) pri plnení špeciálnych úloh (ďalej len „vozidlo s právom prednostnej jazdy“), a vozidlu, ktoré sprevádza, bezpečný a plynulý prejazd podľa § 40 ods. 8.“
§ 10 Jazda v jazdných pruhoch
- „(6)Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Tam, kde sa dva jazdné pruhy zbiehajú do jedného jazdného pruhu tak, že nie je zrejmé, ktorý z nich je priebežný, vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi v pravom jazdnom pruhu; to neplatí, ak ide o striedavé radenie upravené príslušnou dopravnou značkou.
- (10)Ak je pri súbežnej jazde v niektorom jazdnom pruhu prekážka cestnej premávky, vodič vozidla idúceho vo voľnom jazdnom pruhu je povinný umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, v ktorom je prekážka, jej obídenie, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy. Vodič obchádzajúci prekážku pritom nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho vo voľnom jazdnom pruhu.
- (11)Ak jazdné pruhy nie sú na vozovke vyznačené, jazdným pruhom sa rozumie časť vozovky dovoľujúca jazdu vozidiel s troma a viacerými kolesami v jazdnom prúde za sebou.“
3. Používanie mobilného telefónu a nepozornosť

Dlhé státie v kolónach zvádza k tomu, aby si vodiči krátili čas pozeraním do mobilu. To však môže viesť k oneskorenému reagovaniu na pohyb vozidiel pred vami a k spôsobeniu dopravnej nehody. Sledujte situáciu pred vami, aby ste predchádzali prudkému brzdeniu a mali dostatočný prehľad.
4. Blokovanie križovatiek výjazdov a vjazdov
V snahe posunúť sa čo najďalej vodiči často zastavia na križovatkách, blokujú vedľajšie cesty alebo vjazdy. Tým len zhoršujú dopravnú situáciu a spôsobujú chaos. Nezastavujte na križovatkách ani na miestach, kde blokujete iné vozidlá. Myslite dopredu a odhadnite, či sa vojdete do priestoru pred vami. Taktiež dajte prednosť vozidlám vychádzajúcim z vedľajších ciest, ak je to potrebné.
5. Nevytváranie záchranárskej uličky
Státie v kolóne nie je iba o tom sledovať situáciu pred sebou, ale tiež za sebou. Pozerajte sa do spätných zrkadiel a myslite na to, že čoskoro bude možno potrebovať prejsť vozidlo s právom prednostnej jazdy a bude potrebné vytvoriť záchranársku uličku.

Pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom. Pri vytváraní záchranárskej uličky je na nevyhnutne potrebný čas vodič vozidla oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozí iného účastníka cestnej premávky. Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla podľa § 40 ods. 1 alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti; vodičovi iného vozidla je použitie záchranárskej uličky zakázané.
Zdroje: Pánska, N.: autobild.pluska.sk; fotografie: istock, FB PZ, anc, slov-lex.sk